HOME > USJI Events Participants > Yasutoshi Nishimura

USJI Events Participants

Yasutoshi Nishimura

[Present Positions]
Liberal Democratic Party
Shadow Minister of Finance,Liberal Democratic Party
Deputy Chief Secretary, Japan-African Union Parliamentary Friendship League
Chief Secretary of “New Generation (Shinseiki)”, a group of junior LDP Diet members
Member of Diet League for Revitalizing the Contents Industry
Member of Diet League for National Child Care
[Field of Specialty/Interest]
Economic and budgetary policy, including issues of administrative and tax-system reform
Technology development policy, including new environmentally-friendly energy sources
Strategic foreign policy including ODA, FTA & EPA and energy policy
[Educational Background]
Born on 15th October 1962 (49 years of age)
Graduated from Faculty of Law, Tokyo University, 1985
Graduated from Graduate School of Public Policy, University of Maryland, U.S.A, 1992
Professor upon Special Invitation, Taisho University, from 2002
Part-time Lecturer, Osaka University of Economics, from 2003
Visiting-Professor, Kanazawa Industrial University, from 2004
Visiting-Professor, Chuo University, Graduate School of Public Policy, from 2007
[Working Experience]
Joined Ministry of International Trade and Industry (MITI), 1985
Attended Summit on Global Environment, Brazil, 1992
Chief of the Ishikawa Prefecture Commerce and Industry Division, 1995
Director, Environmental Protection and Industrial Location Bureau, MITI, 1999
Elected Member of the House of Representatives in 43rd General Election, 2003, in 44th General Election, 2005, and in 45 th General Election, 2009
Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs, Aug 2008 – Sep 2009
Shadow Minister of Economy,Trade and Industry,LDP ,Oct 2010 – Sep 2011

Support USJI
  • Sponsoring Universities

  • GET UPDATES

    The USJI provides email updates about events and other news. Please go here to sign up for/stop receiving updates.